Recyklingowa galeria handlowa

centrum handlowe

ReTuna Återbruksgalleria to pierwsze na świecie centrum handlowe z recyklingu, rewolucjonizujące zakupy w inteligentny sposób. Stare przedmioty otrzymują nowe życie dzięki naprawie i upcyklingowi. Wszystko, co sprzedajesz, jest poddawane recyklingowi, ponownie używane lub zostało wyprodukowane w sposób ekologiczny lub zgodny z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Centrum handlowe otworzyło swoje podwoje w sierpniu 2015 r. i znajduje się obok centrum recyklingu Retuna Återvinningscentral przy Folkestaleden 7 w Eskilstunie w Szwecji. Odwiedzający mogą łatwo sortować materiały, które wyrzucają do pojemników, czy zostawiać niepotrzebne im już zabawki, meble, ubrania, artykuły dekoracyjne i urządzenia elektroniczne w magazynie w centrum handlowym o nazwie „Returen”. W magazynie pracownicy z AMA (jednostka zasobów gminy Eskilstuna w zakresie aktywności, motywacji i pracy) dokonują wstępnej oceny, co jest użyteczne, a co nie. Produkty są następnie dystrybuowane do utylizacji lub do punktów recyklingu w centrum handlowym. Następnie pracownicy sklepu dokonują drugiej selekcji i wybierają to, co chcą naprawić, przekształcić, udoskonalić – a ostatecznie sprzedać. W ten sposób rzeczy otrzymują nowe życie.

Ta koncepcja biznesowa działa: w 2017 r. ReTuna Återbruksgalleria uzyskała 10,2 mln SEK ze sprzedaży produktów z recyklingu.

Ale ReTuna to coś więcej niż rynek. Ma również na celu bycie pedagogiem publicznym. Organizuje wydarzenia, warsztaty, wykłady, dni tematyczne i wiele innych – wszystko skupia się na zrównoważonym rozwoju. Licealna szkoła ludowa Eskilstuna Folkhögskola prowadzi na terenie obiektu roczny program edukacyjny „Recycle Design – Återbruk”. Istnieją również sale konferencyjne dla organizowania spotkań i kawiarnia – przyjazne dla klimatu i funkcjonujące w zgodzie z ekologią.

ReTuna Återbruksgalleria i Retuna Återvinningscentral są zarządzane przez spółkę Eskilstuna Energi och Miljö (EEM) należącą do gminy.

EMM to spółka komunalna, której zadaniem jest prowadzenie konkurencyjnych przedsięwzięć w sektorze energetycznym i ochrony środowiska. EEM zapewnia optymalne korzyści klientom i mieszkańcom – przy minimalnym wpływie na środowisko. Celem jest służyć jako wzór do naśladowania i źródło inspiracji w odniesieniu do energii i środowiska oraz do tworzenia trwałych korzyści społecznych dla obecnych i przyszłych pokoleń. EEM działa w sześciu obszarach biznesowych: sieci elektrycznej, rynku energii elektrycznej, wody i urządzeń sanitarnych, recyklingu, energii oraz marketingu i sprzedaży.

Skąd pomysł?
Gmina Eskilstuna stara się być wzorem do naśladowania. W pracach rozwojowych związanych z ochroną środowiska, pojawił się pomysł, aby otworzyć centrum handlowe ze „zwykłymi” sklepami, ale z poszerzaniem oferty produktów do ponownego wykorzystania . Koncepcja miała przyciągnąć szeroką grupę docelową i rozpowszechnić wiedzę na temat zrównoważonego rozwoju i gospodarki o obiegu zamkniętym.

Politycy samorządowi postanowili zrealizować ten pomysł, a jego budowa rozpoczęła się w sierpniu 2014 roku. ReTuna Återbruksgalleria otworzyła swoje podwoje do zwiedzania 28 sierpnia 2015 roku.

Oprócz oferowania zrównoważonych zakupów i służenia jako edukator publiczny w odniesieniu do kwestii środowiskowych, ReTuna Återbruksgalleria wygenerowała ponad 50 nowych miejsc pracy. Centrum stało się międzynarodową sensacją – dokumentaliści, dziennikarze i ciekawi turyści z całego świata odwiedzają ReTuna Återbruksgalleria. Koncepcja się rozprzestrzenia.

centrum handlowe

centrum handlowe

centrum handlowe

centrum handlowe

centrum handlowe

Źródło: www.retuna.se

2019-02-27T13:45:45+00:00 Luty 27th, 2019|gospodarka odpadami|0 Comments

Dodaj komentarz