Zamiana śmieci w zasoby po chińsku

O tym, że karaluchy kochają wysypiska śmieci dowiadujemy się raz po raz, bo prasa donosi o zmasowanych atakach karaluchów wychodzących ze składowisk odpadów. Taki problem w ubiegłym roku miała Skawina, Skarbia koło Piły czy Klucze koło Olkusza. Walka z plagą karaluchów odbywa się zwykle z marnym skutkiem, dopóki nie usunie się źródła.

Tymczasem w Chinach…

W dobie trendu ograniczania marnotrawienia żywności w kreatywny sposób trudno sobie wyobrazić coś bardziej niesamowitego niż to, co ponad rok temu zaczęli eksperymentować w Chinach.

Według raportu Reutersa, zakład znajdujący się na obrzeżach chińskiego miasta Jinan otrzymuje 55 ton odpadów kuchennych dziennie, a następnie pozbywa się ich, karmiąc nimi miliard karaluchów.

Zamiana śmieci w zasoby

Karaluch, karaczan wschodni (Blatta orientalis) – gatunek owada z rzędu karaczanów i rodziny karaczanowatych. Owad kosmopolityczny, w większości zasięgu synantropijny (gatunek zwierzęcia lub rośliny, który przystosował się do życia w środowisku silnie przekształconym przez człowieka, związanym z miejscem zamieszkania człowieka lub z jego działalnością).

Skosztuj śmieci

Co roku marnujemy około jednej trzeciej żywności produkowanej do spożycia przez ludzi – to jest około 1,43 miliarda ton – co jest szkodliwe dla naszego środowiska i naszej gospodarki.

W miarę jak chińskie miasta rozwijają się, mają problemy z rozlokowaniem wszystkich odpadów żywnościowych na wysypiskach. Zakład karmienia karaluchów, prowadzony przez Shandong Qiaobin Agricultural Technology, pomaga Jinanowi rozwiązać ten problem odprowadzając niektóre odpady żywnościowe wytwarzane przez jego siedmiomilionową populację rurami wprost do komórek pełnych karaluchów.
Te karaluchy nie tylko pomagają rozwiązać problem marnotrawienia żywności. Pomagają również rozwiązać problem żywności – w każdym razie dla zwierząt. Po ich śmierci pożerające odpady karaluchy stają się pożywieniem dla zwierząt.

Jak powiedziała Reutersowi Shandong Qiaobin, przewodnicząca Li Hongyi, „To jak zamiana śmieci w zasoby”.

Całkiem nowe podejście do karaluchów

Shandong Qiaobin ma nadzieję otworzyć trzy kolejne zakłady w 2019 r. To pozwoliłoby wyeliminować jedną trzecią odpadów żywnościowych miasta Jinan.
Inni w Chinach już śledzą działalność tej nowatorskiej firmy, otwierając własne gospodarstwa.
Jeśli trend wykroczy poza granice Chin, możemy stanąć na drodze do przyszłości, w której przerażający szkodnik jest naszą najlepszą linią obrony przed problemem o epickich rozmiarach. Zagospodarowanie odpadów wkroczyło tym samym w zupełnie nowy wymiar.
Źródło: Reuters, Wikipedia

O gospodarce odpadami w Polsce: Odpady – nowelizowana ustawa

2019-07-18T11:59:04+00:00 Lipiec 18th, 2019|gospodarka odpadami|0 Comments

Dodaj komentarz